Erasmus + στην Πορτογαλία

Στις 23 Απριλίου, ημέρα Κυριακή, η ελληνική αντιπροσωπεία του Γενικού Λυκείου Ξυλοκάστρου αναχώρησε από το αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος για τη Λισαβόνα στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus +, ένα πρόγραμμα ανταλλαγής μαθητών, χρηματοδοτούμενο από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Μαθητές από τρεις μεσογειακές χώρες (Ελλάδα, Ιταλία, Ισπανία) φιλοξενήθηκαν στα σπίτια Πορτογάλων συνομηλίκων τους στην περιοχή Vendas Novas, μια επαρχιακή κωμόπολη έξω από την πρωτεύουσα της χώρας. Η εβδομάδα αυτή αποδείχτηκε πολύτιμη εμπειρία για τους μαθητές, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν διάφορα υπέροχα μέρη και να γνωρίσουν πολλούς ενδιαφέροντες ανθρώπους, καθώς και τον πολιτισμό μιας ξένης χώρας.

Ακολουθεί ένα slideshow με φωτογραφίες από την εκδρομή. Οι αντιπροσωπίες της Ιταλίας, της Ισπανίας και της Πορτογαλίας αναμένεται να επισκεφθούν τη χώρα μας τον Οκτώβρη.