ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ EUSO 2020

Το Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2019, το ΓΕΛ Ξυλοκάστρου  πήρε μέρος στο  διαγωνισμό  πειραμάτων Βιολογίας-  Φυσικής- Χημείας  «EUSO 2020»,  για το  νομό Κορινθίας που διενεργήθηκε  στο ΕΚΦΕ  Κορινθίας  (Γυμνάσια Ισθμίας).

Το ΓΕΛ Ξυλοκάστρου έλαβε μέρος με τριμελή ομάδα μαθητών της Β?  Λυκείου, απαρτιζόμενη από τους: Δημητρέλη Ευγενία, Μπερτσεκά Πάρη και Στούκα Άγγελο. Τους μαθητές προγύμνασαν στα πειράματα Βιολογίας η κ. Παπαριστείδη Ρόη- Βιολόγος, στα πειράματα Φυσικής  ο κ. Κρυελέσης Γιώργος- Φυσικός και στα πειράματα Χημείας ο κ. Μπούρδαλης Νίκος- Χημικός. Συνοδός στο διαγωνισμό ήταν η κ. Παπαριστείδη Ρόη.

Στη φάση αυτή του διαγωνισμού σκοπός  ήταν  η επιλογή της ομάδας των μαθητών που θα εκπροσωπήσει το νομό στους τελικούς Νότιας Ελλάδας  τον Ιανουάριο, στην Αθήνα.

Καλή Επιτυχία στα παιδιά μας!