Συμμετέχοντας στον εορτασμό της 25ης Μαρτίου

Φέτος, η εθνική  γιορτή της 25ης Μαρτίου , η επέτειος  του αγώνα για την Ελευθερία και την Ανεξαρτησία πήρε ψηφιακή μορφή.  Σύμφωνα με  το σχολικό πρόγραμμα,  την Τετάρτη 24  Μαρτίου, σε όλες τις τάξεις και τα τμήματα του σχολείου μας,  πραγματοποιήθηκε  εορταστικό αφιέρωμα.  Παράλληλα, συμμετέχοντας στον εορτασμό  του Δήμου Ξυλοκάστρου- Ευρωστίνης για την 25η Μαρτίου αλλά και για τα 200 χρόνια από την κήρυξη της Επανάστασης, όπως και άλλα σχολεία, μαθητές,  μαθήτριες  και  εκπαιδευτικοί  του Λυκείου μας συνεργάστηκαν και δημιούργησαν , με την υποστήριξη του Δήμου,  βίντεο αποτυπώνοντας πτυχές  της εθνικής και τοπικής ιστορίας . Με αλφαβητική σειρά πήραν μέρος οι εξής:

Γιαννακούλια Κατερίνα, Γκεγκάϊ   Ισαμπέλα, Ευσταθόπουλος Θεόδωρος, Ευφραιμοπούλου Ελευθερία, Ζαφειροπούλου Μαρισόφη,  Ζαχαρή Χαρά,  Θεοδωροπούλου Καλλιόπη, Καϊτσας Φάνης , Καλέμη Μαρκέλλα,  Καλλιόλιας Γιώργος, Κάντρι Ζέκα, Καπετανόπουλος Αποστόλης, Καραβά Ναταλία, Καράγιωργα Αθηνά, Κατσούλης Σταύρος,  Κοντογιάννη Ευσταθιάννα, Κούρτη Χριστίνα, Λιακοπούλου   Μαριάννα, Μέλλιου Αγγελική, Μενούνου  Κωνσταντίνα, Μενούνου Νικολένια,  Πανουτσοπούλου Ανδριάννα, Πανταζής Βασίλης, Παπαδήμα Αντωνία, Σιβρικόζη Αγγελική, Σπηλιώτης Γεράσιμος, Τζιοροβίλης Χρήστος, Τρουπιώτη Χριστίνα, Τσιώτου Θεοφανία,  Φραγκούλης Σπύρος.

Τα βίντεο , που  -δύο αιώνες μετά-   ζωντανεύουν την  ηρωική δόξα του 1821,  βρίσκονται στους  ακόλουθους σύνδεσμους:

Οικογένεια Νοταρά

Γιαννάκης Νοταράς

Πανούτσος Νοταράς και Πηνελόπη Νοταρά Καραισκάκη

Νοταραίοι .. Προσφορά στην Ελευθερία (θεατρικό)