Σχολικό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου Κοριτσιών

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ Ν.ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ Η ΟΜΑΔΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΤΟΥ ΓΕΛ ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟΥ

omada1

Μεγάλη επιτυχία για την ομάδα ποδοσφαίρου των κοριτσιών του Λυκείου μας στα πλαίσια του Πανελληνίου Σχολικού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου Κοριτσιών 2014-15. Στον τελικό του Ν.Κορινθίας που έγινε στις 18/12/2014 στην Κόρινθο, επιβλήθηκε του 2ου ΓΕΛ Κιάτου με το εντυπωσιακό σκορ?10-0!

Σε έναν αγώνα που διεξήχθη υπό συνεχή βροχή, τα κορίτσια του σχολείου μας με αρχηγό και κορυφαία σκόρερ την Κωνσταντίνα Γιάννου (στελέχους της Εθνικής Ελλάδος Ποδοσφαίρου) και υπό την καθοδήγηση του γυμναστή του σχολείου μας κ. Γιάννη Δορμπαράκη, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στις αντιπάλους τους. Άνοιξαν γρήγορα το σκορ και δεν σταμάτησαν να προσπαθούν μέχρι το τελευταίο λεπτό, παρά την σαφή υπεροχή τους. Έτσι, στέφθηκαν Πρωταθλήτριες Κορινθίας και έπεται συνέχεια.

Να θυμίσουμε ότι η περσινή ομάδα ποδοσφαίρου κοριτσιών του ΓΕΛ Ξυλοκάστρου κατετάγη 3η Πανελληνίως, γεγονός που έδωσε bonus μορίων 7% στις Πανελλήνιες εξετάσεις στις περσινές παίχτριες.

Στον τελικό, ξεκίνησαν οι: Γκουρβέλου Νικολίτσα, Κατσούλη Ελισάβετ, Γιάννου Κωνσταντίνα, Κούκα Παρασκευή, Δαμηλάκου Δόμνα, Κλώνου Αφροδίτη, Βαρβέρη Ασημίνα, Βαλιμήτη Φωτεινή, Τσάτσαρη Γεωργία, Ματθαιοπούλου Σωτηρία, Μέτση Θεοδώρα. Ως αλλαγές έπαιξαν οι: Κραββαρίτη Μαργαρίτα, Γκιόκα Μαρία και Γκούμπερε Σάρα. Την 17άδα συμπληρώνουν οι: Ζαφειροπούλου Παναγιώτα, Γιαννοπούλου Μαρία και Πιέτρη Ενγκελέιντα.

Τα 10 γκολ του τελικού πέτυχαν οι: Γιάννου Κωνσταντίνα (7), Ματθαιοπούλου Σωτηρία (1), Δαμηλάκου Δόμνα (1) και Γκουμπέρε Σάρα(1).

Συγχαρητήρια στα κορίτσια μας και στον γυμναστή κ. Δορμπαράκη και καλή επιτυχία στη συνέχεια!

omada2

omada3